شبیه – دوست داشتن آموزش آموزشی دانشگاه

شبیه – دوست داشتن: آموزش آموزشی دانشگاه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان هیچ‌کدام اهرم از بین بردن یکدیگر را ندارند/ آیا مدام سروکله هم می‌زنیم؟ ، عباس عبدی

عباس عبدی اعتقاد است که شکاف‌های فراوانی که در سیاست وجود دارد در هر موردی، مانند زلزله کرمانشاه فورا خود را به شکل ستیز نشان می‌دهد و در چنین شرایطی امکان ندار

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان هیچ‌کدام اهرم از بین بردن یکدیگر را ندارند/ آیا مدام سروکله هم می‌زنیم؟ ، عباس عبدی

عباس عبدی: اصولگرایان و اصلاح طلبان هیچ کدام اهرم از بین بردن یکدیگر را ندارند/ آیا مدام سروکله هم می زنیم؟

عبارات مهم : اصلاح طلب

عباس عبدی اعتقاد است که شکاف های فراوانی که در سیاست وجود دارد در هر موردی، مانند زلزله کرمانشاه فورا خود را به شکل ستیز نشان می دهد و در چنین شرایطی امکان ندارد که جامعه ما بتواند به نحوه موثری از چالش هایی که پیش رویش هست، عبور کند.

به گزارش ایرنا،عباس عبدی تحلیلگر پرسشها سیاسی با طرح لزوم مذاکره اصلاح طلبان با اصولگرایان، اصلاح طلبی را نماینده مدرنیته و اصولگرایی را نماینده سنت دانست و تاکید کرد: وجود هر دو لازمه جامعه است و اهرم های در اختیار هیچ کدام برندگی مورد نیاز جهت از بین بردن طرف برابر را ندارد و هر کدام نیز از اهرم های طرف برابر تا حدی محروم هست.

اهم صحبت های او را در ادامه می خوانید:

*همین قضیه مسکن مهر موضوعی بسیار خوبی جهت گفت وگوی عمومی است بدون اینکه کسی بخواهد گریبان دیگری را بگیرد. در مجموع گفت وگوهای شخصی و پشت درهای بسته هم ایرادی ندارد ولی از آن مهم تر گفت وگوهایی است که باید در عرصه عمومی جامعه انجام شود. گفت وگو بر اساس موازنه موجود انجام می گیرد نه اینکه ابتدا موازنه خاص ای شکل گیرد و بعد گفت وگویی انجام شود.

*جزییات گفت و گو است که نشان می دهد که طرفین در چه موقعیتی قرار گرفته اند تا بتوانند براساس آن موازنه با هم تعامل کنند. هر چند واقعیت این است که طرف برابر یکدست نیست. از گروه احمدی نژاد گرفته تا افرادی که اخیرا جهت گفتگو اسم آنها آورده شده است است وجود دارند. همه اینها را نمی توان در یک گروه قرار داد.

*واقعیت این است که خوشبختانه طرفین نتوانستند همدیگر را از بین بردن کنند. تجربه تاریخی در کشور عزیزمان ایران نشان داده که هر لحظه طرفی که به قدرت رسیده تلاش بر از بین بردن دیگری داشته اشت. ولی از 88 به این طرف مشخص شد که چنین امکانی وجود ندارد و هیچ یک از دو جریان نتوانسته طرف برابر را از بین بردن کند.

*اصلاح طلبان از اهرم هایی چون نفوذ اوج در جامعه و منطقی بودن بخش عمده ای از حرفهایشان برخوردارند. نظام تازه جهانی و ارزشهای آن نیز ایده اصلاح طلبان را زیاد می پذیرد. طبقه بسیار مهم اجتماع یعنی طبقه میانگین با اصلاح طلبان همدلی و همراهی دارد.

*اصولگرایان هم اهرم های قدرت خاص خود را دارند. آنان در سنت به مفهوم دقیق کلمه پایگاه دارند. در ساخت قدرت از اهرمهای اقتصادی، قضایی و نظامی نیز برخوردارند. ولی نباید فراموش کنیم که هیچ کدام از این اهرم ها نمی تواند جایگزین دیگری شود. یعنی با اهرم اقتصادی نمی توان اهرم فرهنگی را نابود کرد و جانشین آن شد. اهرم قضایی و نظامی هم قادر از بین بردن اهرم سیاسی نیست. آیا مجاهدین خلق (منافقین) با آن قدرت نابود شدند چون با اسلحه وارد مبارزه با حکومتی شدند که از نظر نظامی از آنان قویتر بود.

*(واکنش تندروها نسبت به شکل گیری چنین مذاکراتی چگونه خواهد بود؟) به طورکلی هر نوع تفاهم و گفت و گویی که نیروها را به هم نزدیک کند با مخالفت نیروهای تندروی دو طرف روبرو خواهد شد. ولی این هم چیز مهمی نیست. عاقلان دو جناح نباید به این مخالفت ها توجه کنند بلکه باید کار خود را انجام داده و اثرگذاری مستقلشان را داشته باشند و مورد نیاز نیست وقت خود را صرف تصویر العمل تندروها کنند.

*دو جناح باید در عرصه عمومی با یکدیگر مباحثه کنند و محدودیتی هم نباید در اشخاص گفت و گو کننده باشد. این مباحثات باید براق باشد و همه جامعه نیز از مفاد آن مطلع شوند. نیازی به محدود کردن افراد مذاکره کننده نیست. ضمن اینکه هنوز مشخص نیست چه کسانی می خواهند در این مباحثات نماینده اصلاح طلبان باشند. جهت بنده خیلی تفاوت نمی کند چه اشخاصی بخواهند در این گفت و گوها باشند. هر کس که در این قضیه پاپیش بگذارد و با طیف برابر گفت و گو کند خدمت کرده هست. مطرح کردن اسامی خاص موضوعی کلیدی نیست.

*ما به علل تاریخی و داخلی به انجام این گفت و گوها نیاز داریم. اصلا فرض کنید در منطقه هیچ بحرانی هم وجود نداشته باشد آیا این به این معناست که باید دست روی دست بگذاریم و مدام در سر و کله همدیگر بزنیم؟! و یک طرف هم بخواهد دیگری را از بین بردن کند بدون اینکه بتواند گام موثری به جلو بردارد؟! البته اوضاع خاص کشور عزیزمان ایران و منطقه و همین طور سیاستی که ایالات متحده آمریکا در قبال ما اتخاذ کرده است بایستی ما را زیاد از قبل تشویق به گام برداشتن در این مسیر کند. به عبارتی دیگر ادامه دادن رفتارهای گذشته در داخل کشور با این شرایط نامطلوب خارجی قابل پذیرش نیست.

*شاید انتظار این بود که مجمع تشخیص مصلحت وضعیت، ترکیب و جایگاهی پیدا کند که بتواند به شکل رسمی تری وارد این فرآیند شده است و آن را پیش برد و اثرگذار باشد. ولی با توجه به اوضاع فعلی مجمع، ما در نهادهای رسمی هیچ جایگاه و ترکیبی را نداریم که بتواند این معضل را به نحوی طرح کرده و برایش راه حل پیدا کند.

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان هیچ‌کدام اهرم از بین بردن یکدیگر را ندارند/ آیا مدام سروکله هم می‌زنیم؟ ، عباس عبدی

واژه های کلیدی: اصلاح طلب | اصولگرایان | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs